Debata: Ulice města – reálná bezpečnost vs. pocit bezpečí

Organizátoři konference Prevence se vyplatí! velmi citlivě vnímají témata, která hýbou naší společností a která souvisí s pocitem bezpečí.
V posledním roce se v Olomouci ukázalo jako silné, zneklidňující téma situace související se zvyšujícím se počtem bezdomovců a zejména s vlivem jejich jednání na ostatní lidi.
Mnohé osobnosti se v médiích výrazně kriticky vyjadřovaly k tomuto tématu a mohl vzniknout dojem výrazného ohrožení bezpečí v ulicích.
Jenže…
…reálná bezpečnost není totéž, co subjektivní pocit bezpečí.
Třeba ti bezdomovci a jejich jednání ve skutečnosti ohrožují faktickou bezpečnost v mnohem menší míře, než se jeví, za to ale výrazně ohrožují to, zda se cítíme bezpečně. Silné znechucení prostě narušuje pocit bezpečí.

Jenže ten pocit bezpečí nenarušují jen bezdomovci, kterých je ve skutečnosti jen relativně malý, byť silně patrný, počet.
Bezdomovci nejsou jediní, kdo se motají v nestřízlivém stavu po ulici, kdo hulákají po nocích a jinak narušují klid ostatních obyvatel.
Olomouc je významným turistickým a kulturním centrem, lidé ke všemu nechudnou, ale docela se jim daří, takže mají potřebu se bavit. Každý víkend se do centra Olomouce sjíždí za zábavou velké množství lidí. A to, že „bavit se“ je u nás spojeno s nadužíváním alkoholu, je všem jasné. Prostě každé světlo má svůj stín.

Proto jsme se rozhodli na závěr konference nabídnout moderovaná diskusi pro odbornou i laickou veřejnost na aktuální a citlivá témata narušování pocitů bezpečí v souvislosti s různými současnými rizikovými jevy, např. agresivní či pohoršující jednání různých skupin osob aj.

Této debaty se může zúčastnit i ten, kdo se nepřihlásí na celou konferenci a má zájem jen o toto téma.
Jen je třeba přihlásit se zde: http://prevencesevyplati.cz/registrace-na-debatu.

Diskusi dopředu vymezujeme jako positivní, tedy cíleně zaměřenou na hledání nápadů, přístupů, které mají potenciál něco zlepšit. Optimálně zlepšit pro všechny.
Vítán v debatě je každý, kdo bude tento positivní, na řešení zaměřený přístup akceptovat.
Pokud by se někdo chtěl zaměřit zejména na negativní přístup, na hledání viníků nebo by snad chtěl navrhovat postupy neetické, nedemokratické apod., dovolíme si jej odkázat spíše na diskuse na sociálních sítích.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..